JAK CHTĚLI SEŠÍVAT DOMEČEK

11.05.2023

Byl jednou jeden domek a podobně jako každý domek, měl čtyři stěny, zádovou, břišní a dvě boční stěny. Taky měl dno a zvláštní pokličku.
Jednou takhle v noci přišla skrze dno do domečku maličká bublinka.
Copak to je? Říkal si domek. Bublinka se chvilku vrtěla a pak se usadila uprostřed domku v měkkém teplém pelíšku a usnula. To je miminko!!! Radoval se domeček. 
Velkou radost měla taky paní Růženka, majitelka domečku.
Jak  rostlo, domek se snažil posouvat a roztahovat stěny, co to šlo, aby se mu dobře bydlelo a nic ho netlačilo. Bylo jim spolu moc hezky. Jednou ráno se miminko začalo podezřele vrtět a točit.
Byl čas. Chtělo z domečku ven.
Růženka byla šťastná a zároveň unavená. Běhala kolem miminka, zvedala ho, nosila a chovala.
Domek zkrátka neměl chvilku klidu, jak s ním pořád lomcovala. V jeho stěnách byly ještě mezery a tak se nemohl pořádně hýbat. Dno domečku bylo taky z formy a poklička, která je velmi důležitá pro dýchání se ne a ne srovnat. Začal být mrzutý. Potřebuje nutně opravit. Ale jak to má říct Růžence? 
A tak začal zlobit.
Růženka je úplně rozhozená. Bolí ji celé tělo. Když vyndává nádobí z myčky, v zádech ji zabolí tak, že se málem nezvedne. No a co teprve když se jí chce čurat, to musí běžet hned, jinak je zle.
Navíc ji trápí ten vyvalený tvar bříška. Vůbec se jí to nelíbí a není jí dobře.
Na bolest zad asi dieta nezabere, nebo jo?
Poradí se s kamarádkou, která si prošla stejnou situací dokonce dvakrát, protože má děti dvě.
Takže ta mezera ve stěně se prý jmenuje Diastáza břišní. To se domku ulevilo. Už ví, co s ním je. Má mezeru. Ale co na to Růženka?
Ta se točí kolem miminka a na péči o domek nezbývá moc času.
Ale ve volných chvilkách pokračuje v pátrání. Co by se s tím dalo dělat? Surfuje po internetu až z toho má hlavu na prasknutí. Rozhodne se poradit s paní doktorkou.
A tak se dozví, že mezera – Diastáza se prý dá zašít. Brr. To se jí ale vůbec nelíbí.
Nešlo by to jinak? Ale šlo. Mohla byste cvičit, říká paní doktorka a dá jí kontakt na trenérku, která jí prý jistě pomůže.
Volba mezi zašíváním a cvičením je pro Růženku jasná.
Pomalu opatrně, pod vedením zkušené trenérky, začíná cvičit.
A protože je trpělivá a poctivě cvičí, začíná postupně vidět a hlavně cítit výsledky.
Domek je nadšený, že se vše posouvá zpátky na místo a co víc, dokonce se cítí mnohem lépe, než před miminkem. Je zase pevný a veselý. Stejně tak jako Růženka i miminko.

Závěrem:
Diastáza neboli rozestup břišní stěny vznikne roztažením břišních svalů jako důsledek těhotenství, obezity, zvýšené námahy a nedostatečné funkce a souladu svalů středu těla. Páteř a orgány ztrácí oporu a je tady riziko kýly, vznikají problémy s trávením. Pro správnou funkci středu je důležitá spolupráce svalů břicha, zad, pánevního dna a bránice. Jen správným a cíleným cvičením pod vedením odborníka v oboru rehabilitace nebo zdravotního cvičení se vše dá vrátit do formy a funkčnosti.
*Varování: cvičením bez dohledu odborníka si můžete uškodit.